Sindromul Cushing

Sindromul Cushing este o boală ce apare prin exces de cortizol în organism. Excesul de cortizol se asociază cu hipertensiune arterială, creștere ponderală, slăbiciune musculară, diabet zaharat, modificări ale pielii.

Cortizolul este produs la nivelul glandelor suprarenale localizate deasupra rinichilor. În mod normal, hipofiza (localizată la nivelul creierului) secretă ACTH care stimulează producția de cortizol de la nivelul suprarenalelor.

Sindromul Cushing poate să fie cauzat de:

• Excesul de corticosteroizi din medicamente utilizate pentru diferite afecțiuni – artrită, boli inflamatorii, boli autoimune, astm, etc.
  • Afecțiuni ale hipofizei – formațiuni nodulare la acest nivel.
  • Probleme la nivelul glandelor suprarenale – creșterea în dimensiuni și/sau apariția de noduli la acest nivel.

Simptomele sindromului Cushing sunt diferite la fiecare persoană și se pot accentua în timp dacă nu este depistat și tratat la timp. Acestea sunt:

• Creștere ponderală, redistribuirea țesutului adipos la nivelul feței, gâtului, spatelui sau abdomenului.
  • Subțierea pielii cu apariția de echimoze și/sau vergeturi roșiatice/ violacee.
  • Dereglări ale ciclului menstrual.
  • Creșterea părului în exces – hirsutism.
  • Piele care se îngroașă ușor, apariția acneei.
  • Slăbiciune musculară la nivelul mâinilor și a picioarelor cu dificultate la ridicarea de pe scaun.
  • Fragilizarea oaselor cu apariția de fracturi în special la nivelul coloanei vertebrale – tasări vertebrale.
  • Diabet zaharat.
  • Hipertensiune arterială și boli cardiovasculare.
  • Schimbări de dispoziție – depresie, nervozitate.
  • Probleme de concentrare, atenție, memorie în special la copii.
  • Stagnare staturală la copii.
  • Apariția cu ușurință de infecții .
  • Formarea de cheaguri la nivelul venelor picioarelor.

Testele pentru sindrom Cushing sunt complexe. Se fac teste de sânge pentru determinarea gradului de supresie a cortizolului, teste de salivă, urină și în funcție de acestea teste imagistice – CT abdominal cu vizualizarea suprarenalelor sau RMN hipofizar.

Sindromul Cushing se tratează în funcție de cauză. Dacă există un exces de medicamente se încearcă reducerea dozei acestora.

Dacă nu este vorba de un exces medicamentos, atunci se apelează la:

• Chirurgie fie hipofizară fie la nivelul glandelor suprarenale pentru a scoate formațiunea nodulară.
  • Radioterapie – pentru a distruge celulele tumorale.
  • Medicamente pentru a controla secreția excesivă de cortizol.

Tratamentul chirurgical poate să ducă la vindecarea completă însă de multe ori este nevoie de medicamente temporar. Odată cu vindecarea, o parte din simptome se pot îmbunătăți/ dispărea însă unele dintre ele pot rămâne permanente.

Sursă foto, prelucrată, UpToDate®

Dr. Căpraru Oana Maria – Medic primar endocrinolog