pocus

Descoperă viitorul evaluării clinice cu ecografia POCUS!

Precizie în timp real

Cu POCUS (ecografia la punctul de îngrijire), medicii pot vizualiza instantaneu structuri și organe interne, oferind informații clare și imediate despre starea pacientului. Renunță la așteptările lungi pentru alte investigații și obține diagnostice rapide!

Rapid și eficient

POCUS adaugă valoare examenului clinic prin reducerea timpului necesar pentru diagnosticare. În doar câteva minute, poți confirma sau exclude diagnostice critice, intervenind rapid pentru salvarea vieții.

Completarea perfectă pentru examenul clinic

Cu POCUS, examenele clinice devin și mai precise. Verifici murmurul cardiac, observi în timp real funcția pulmonară sau evaluezi rapid abdomenul în situații de urgență. Oferă o dimensiune suplimentară examenului fizic, ajutându-te să iei decizii mai informate și să îmbunătățești planul de tratament.

Accesibilitate și portabilitate

Aparatele POCUS sunt compacte și portabile, putând fi folosite în cabinete, la patul pacientului sau chiar în ambulanțe. Întotdeauna la îndemână, pentru evaluări rapide și neinvazive, oriunde e nevoie.

Siguranță și non-invazivitate

Fiind o metodă neiradiantă, POCUS poate fi utilizat în repetate rânduri, oferind o soluție sigură pentru pacienți, fără expunerea la radiații.

Ce este ecografia POCUS și cum te ajută?

Ecografia POCUS (Point of Care Ultrasound) este o metodă rapidă și neinvazivă prin care medicul poate vizualiza organele interne în timp real, direct la patul pacientului. Folosind un aparat portabil, medicii pot obține informații detaliate despre starea sănătății tale fără a fi nevoie să te deplasezi la alte investigații complicate.

Răspuns imediat

Folosind această tehnologie, medicul poate lua decizii rapide, mai ales în situații de urgență. De exemplu, poate verifica rapid dacă există lichid în plămâni, cheaguri de sânge sau alte probleme serioase care necesită intervenție imediată.

Ce se poate examina cu POCUS?

Ecografia POCUS (Point of Care Ultrasound) poate fi folosită pentru a evalua o gamă largă de organe și structuri, oferind medicilor informații rapide și precise despre starea acestora. Iată câteva dintre organele și structurile care pot fi vizualizate cu ajutorul POCUS:

1. Inima (Ecocardiografie)

• Funcția cardiacă generală: evaluarea contracțiilor inimii, detectarea insuficienței cardiace.
  • Pericardul: verificarea prezenței lichidului în jurul inimii (efuziune pericardică).
  • Valvulopatii: aprecierea funcționării valvelor cardiace.

2. Plămânii

• Pneumotorax: identificarea prezenței aerului în spațiul pleural.
  • Lichid pleural: detectarea acumulării de lichid în cavitatea pleurală.
  • Edem pulmonar: semne de acumulare a lichidului în plămâni.
  • Consolidare pulmonară: zone de plămân neventilat, indicând infecții sau alte patologii.

3. Ficatul și vezica biliară

• Ficat: evaluarea dimensiunii și structurii, detectarea leziunilor sau a acumulărilor de lichid (ascită).
  • Vezica biliară: identificarea calculilor biliari sau a inflamației (colecistită).

4. Rinichii și tractul urinar

• Rinichi: detectarea hidronefrozei (dilatarea rinichilor din cauza blocajului urinar), pietrelor la rinichi sau a altor modificări structurale.
  • Vezica urinară: vizualizarea gradului de umplere și identificarea eventualelor probleme de evacuare.

5. Splina

• Dimensiunea și aspectul splinei: poate fi util în detectarea splenomegaliei sau a leziunilor splenice.

6. Vasele de sânge

• Aorta abdominală: detectarea dilatărilor anevrismale care pot fi periculoase.
  • Venele profunde (tromboflebita profundă): detectarea trombozelor venoase profunde (TVP).

7. Abdomen și intestin

• Lichid liber în cavitatea abdominală: semn de sângerare internă sau ascită.
  • Apendice: identificarea semnelor de apendicită acută.
  • Lichid peritoneal: detectarea acumulărilor anormale de lichid în cavitatea peritoneală.

8. Vezica urinară și pelvisul

• Vizualizarea vezicii urinare pentru verificarea retenției de urină sau monitorizarea cantității de urină reziduală.

Avantajul major al completarii examenului clinic cu ecografia POCUS îl reprezintă timpul pe care medicul și pacientul îl câștigă în cadrul consultației. Această metodă oferă informații rapide despre statusul hemodinamic al pacientului, permițând evaluarea gravității unei boli și luarea unei decizii în cel mai scurt timp. Metoda îmbină mai multe protocoale din medicina de urgență cum ar fi: eFAST, RUSH și FATE, sporind astfel calitatea examenului clinic. În urma acestei examinări, pacientul poate fi trimis mult mai țintit pentru investigații suplimentare și, de asemenea, poate fi luată o decizie mult mai rapid cu privire la nevoia de spitalizare a pacientului.

Transformă-ți examenul clinic cu ecografia POCUS și adu medicina internă la următorul nivel!

pocus 2    Pocus 1

Informații și programări: