Displazie sold 01 2048x2048 1

DISPLAZIA DE ȘOLD A NOU-NĂSCUTULUI

Displazia de dezvoltare a soldului (DDS) este o malformație a soldului prin care oasele piciorului si bazinul nu se aliniază corect. DDS afectează aproximativ 11 din 1000 de nou-născuții din întreaga lume și nu poate fi detectată la ecografiile din timpul sarcinii.

Cum recunoști displazia de sold la copilul tău?

• Diferența minimă de lungime între picioare
  • Instabilitatea șoldului – poți simți sau auzi un clic atunci când miști șoldul bebelușului

*chiar și în absența simptomelor, evaluarea medicală este recomandată

Care sunt cauzele?

• Genetica – antecedentele familiale de DDS cresc riscul de apariție a acestei afecțiuni la bebelușul tău
  • Poziția fătului în uter cu picioarele în jos
  • Sexul feminin
  • Tehnici incorecte de înfășare a bebelușului

Diagnostic si evaluare

1. Examinarea medicală a bebelușului de către un chirurg sau ortoped pediatru
  2. Ecografia șoldului – recomandată tuturor sugarilor până la 4 luni

Ecografie de sold spitalulsfconstantin

Interval de timp Detalii Consultație
0 – 14 zile Evaluarea se poate amâna
2 săptămâni – 4 luni Perioada optimă pentru Consultație și Ecografie de șold
4 – 6 luni Consultație + Ecografie de șold / Radiografie bazin
peste 6 luni Consultație + Radiografie de bazin

Opțiuni de tratament

În funcție de severitatea DDS, medicul vă poate recomanda utilizarea unui marsupiu ergonomic pentru bebeluși, orteze speciale sau tratament chirurgical. Diagnosticul precoce facilitează tratamentul  si îmbunătățește rezultatele.

Sfaturi utile

Nu omiteți consultul medical și ecografia de sold, chiar și în absența simptomelor sau a factorilor de risc.

Permiteți mișcarea liberă a copilului prin joacă pe burtă și pe spate.

Întrebări frecvente

Unde pot efectua ecografia de șold?

Spitalul Sf. Constantin oferă consultație de chirurgie pediatrica cu programare.

Bebelușul meu a depășit 4 luni, ce pot face?

Prezentarea bebelușilor de orice vârstă este importantă pentru diagnosticul corect și începerea tratamentului.

Ce se întâmplă dacă nu tratez bebelușul cu DDS?

Evoluția DDS poate duce la diferențe severe de lungime ale picioarelor, mers șchiopătat și apariția precoce a coxartrozei.

Când să aduc bebelușul la consult?

Vârsta ideală pentru evaluare este între 2 săptămâni și 4 luni, cu perioada optimă în jurul vârstei de 6 săptămâni.

Material realizat de Dr. Oana Spiridonescu – medic primar chirurgie pediatrică

Pentru informatii suplimentare vizitati site-ul Institutului International al Displaziei de Sold https://hipdysplasia.org