Conștientizare a Cancerului Colorectal

Dorim să marcăm Luna Mondială de Conștientizare a Cancerului Colorectal, cu o reducere de 15% pe care o oferim pacienților noștri care se programează pentru colonoscopie în luna martie 2024.
Cancerul colorectal
În multe țări europene occidentale, cancerele colo-rectale (CCR) reprezintă cea de-a II-a cauză de deces prin neoplazii, absența unor semne cardinale conducând frecvent la diagnosticul bolii în faze avansate.
Sunt cunoscute 4 grupe de risc crescut pentru cancerele colo-rectale:
- Persoanele cu istoric personal și/sau familial de cancer colo-rectal
- Pacienții cu sindroame polipozice (genetic bine caracterizate), care în absența tratamentului chirurgical profilactic prezintă un risc foarte crescut de cancer
- Pacienții cu colită ulcerativă
- Cei cu polipi adenomatoși și viloși; polipii viloși se pot transforma malign în 1/3 din cazuri
Opțiunile potențiale de screening pentru CCR includ
- Testul prezenței hemoragiilor oculte în materiile fecale (FOBT – fecal ocult blood testing)
- Testarea ADN în materiile fecale
- Endoscopia – proctosigmoidoscopia rigidă / sigmoidoscopia flexibilă
- Colonoscopia
- Colonografia tomografică computerizată (colonoscopia virtuală)
- Examinarea digitală rectală (tușeul rectal)
- Irigoscopia cu bariu în dublu contrast
Debutul screeningului
- La persoanele fără factori de risc, screening-ul CCR va debuta la vârsta de 50 de ani.
- Cei cu risc mediu de cancer de colon (istoric familial de cancere colo-rectale, antecedente familiale de CCR sau adenoame colo-rectale la rude de gradul I, diagnosticate înainte de 60 de ani) se recomandă ca persoanele asimptomatice să aibă un examen rectal anual cu începere de la 50 ani; tot de la 50 ani se introduce un test hemocult anual și sigmoidoscopia la fiecare 3–5 ani.
Recomandările de screening pentru cei cu risc crescut de cancer de colon
Screening-ul membrilor familiilor pacienților cu polipoză familială, cei cu una sau mai multe rude de gradul I (părinți, frați) ce dezvoltă cancer colo-rectal la vârste de 55 ani, trebuie să aibă un test hemocult fecal anual și o colonoscopie sau o irigoscopie (clismă baritată) cu dublu contrast la fiecare 5 ani, cu începere de la 35–40 ani.
- Membrii familiilor cu istoric de cancere colo-rectale ereditare non-polipozice (HNPCC) trebuie să aibă un test hemocult anual și o examinare colonoscopică completă la fiecare 2 ani, cu începere de la 24 de ani, sau de la o vârstă cu 5 ani mai devreme decât vârsta persoanei cea mai recent diagnosticată cu cancer familial.
- Colonoscopia trebuie efectuată anual după vârsta de 38 de ani.
Regăsiți mai jos echipa medicală de gastroenterologie a spitalului nostru: spitalulsfconstantin.ro/specialitati/gastroenterologie
Vă puteți programa la Call Center 0268 300 300.